3l├╝ tarama testi ­čÜ╝

AFP 21.8 Beta 64375 Estriol Serbest (uE3) 0.288 Grafik i├žin randevu ald─▒m ama acaba anlayan birisi var m─▒ ,:pleading_face:

├ť├žl├╝ tarama testi, gebelikte genellikle 15-20. haftalar aras─▒nda yap─▒lan bir tarama testidir. AFP (Alfa-fetoprotein), uE3 (serbest Estriol) ve hCG (insan Koryonik Gonadotropin) d├╝zeylerini ├Âl├žer. Bu test, Down sendromu ve di─čer genetik durumlar─▒n riskini belirlemek i├žin kullan─▒l─▒r.

• AFP (Alfa-fetoprotein) 21.8: Normal AFP de─čerleri gebelik haftas─▒na g├Âre de─či┼čir. Genellikle 15-20 haftal─▒k gebelikte 10-150 IU/mL aras─▒nda de─či┼čir. AFP de─čeri y├╝ksekse, omurga yaralanmas─▒ (spina bifida) gibi n├Âral t├╝p defektleri riski artabilir; d├╝┼č├╝kse, Down sendromu riski artabilir.

• Beta-hCG (Beta ─░nsan Koryonik Gonadotropin) 64375: Beta-hCG de─čerleri de gebelik haftas─▒na g├Âre de─či┼čir. Genellikle y├╝ksek beta-hCG de─čerleri, Down sendromu riskini g├Âsterebilir.

• Estriol Serbest (uE3) 0.288: Serbest Estriol (uE3) d├╝zeyleri genellikle gebelik ilerledik├že artar. D├╝┼č├╝k uE3 de─čerleri, Down sendromu veya di─čer genetik durumlar─▒n riskini g├Âsterebilir.

Bu test sonu├žlar─▒n─▒n yorumlanmas─▒, gebelik haftas─▒ ve anne aday─▒n─▒n bireysel sa─čl─▒k durumu g├Âz ├Ân├╝nde bulundurularak yap─▒lmal─▒d─▒r. Her bir de─čerin referans aral─▒─č─▒na ve birbirleriyle olan ili┼čkisine bakarak bir risk de─čerlendirmesi yap─▒l─▒r. Ancak, bu testler kesin tan─▒ koymak i├žin kullan─▒lmaz; y├╝ksek riskli bulgular durumunda daha detayl─▒ tan─▒ y├Ântemleri ├Ânerilir. Bu nedenle, sonu├žlar─▒n bir sa─čl─▒k uzman─▒ taraf─▒ndan de─čerlendirilmesi ├Ânemlidir.

1 Be─čeni

San─▒r─▒m riskli ├ž─▒kt─▒ :pleading_face:

Bana d├╝┼č├╝k risk gibi geldi

─░n┼čallah ├žok ├╝z├╝l├╝yorum tabi ki gebeli─čimi sonland─▒rmak gibi bir iste─čim yok sadece bebe─čimin sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒n─▒ istiyorumÔÇő:pleading_face:

1 Be─čeni

Amin in┼čallah sa─čl─▒kla kuca─č─▒na al─▒rs─▒n :smiling_face_with_three_hearts:

1 Be─čeni

─░n┼čallah :smiling_face_with_three_hearts:

1 Be─čeni

K─▒zlar biraz sa├žma olacak ama bu ikili ├╝├žl├╝ testte ka├ž─▒nc─▒ hamileli─činiz oldu─ču belli oluyor mu mesela birinci hamilelik de─čeri ikinci hamilelik de─čeri fark─▒ anla┼č─▒l─▒r m─▒

1 Be─čeni

Yok, belli olmaz

Yar─▒n uclu tarama ─▒c─▒n g─▒d─▒cem ├╝├žl─▒ tarama nas─▒l oluyor acaba b─▒de bobrekler bakmak ─▒c─▒n buyuk ekranda ulturosana g─▒r─▒yolarmus s─▒ra al─▒yn─▒yormus b─▒ kac haftada sonra bak─▒l─▒yomus kafam ─▒y─▒ce kar─▒st─▒ ─▒lk ham─▒lel─▒g─▒m 19 haftamday─▒m bu haftadan sonra hang─▒ testler ver─▒lecek nas─▒l olacak anlat─▒rm─▒s─▒n─▒z

1 Be─čeni

Tesekur eder─▒m s─▒md─▒ orda afp hormanu d─▒yor normalde 16_18 haftalarda yap─▒lmas─▒ gerek─▒yormus bu haftay─▒ gecerse afp hormonu yuksek c─▒k─▒p yan─▒lma yapab─▒l─▒r d─▒yor ben suan19 haftal─▒k ham─▒ley─▒m yar─▒n g─▒d─▒cem uclu tarama ─▒c─▒n b─▒ sorun c─▒karm─▒k─▒

1 Be─čeni

Ben yapt─▒rmad─▒m ├╝├žl├╝ test o y├╝zden tam bilgim yok ama @admin size yard─▒mc─▒ olabilir

Ben yapt─▒rd─▒m bir┼čey yapmiyolar ki normal bir kan tahlili gibi kan aliyolar sonu├žlar─▒ yaptrdiginiz hastaneye g├Âre ge├ž veya erken cikiyo devlet hastanesinde b─▒ hafta sonra faln ├ž─▒k─▒yor

Can─▒m 3ÔÇÖl├╝ test yapt─▒rmad─▒m.

Pek bir bilgim yok.

├ť├žl├╝ tarama testi sonucunda trisomy 21 1/297 ├ž─▒kt─▒ riskli dendi Perinatoloji d├╝┼č├╝k gebe b├Âl├╝m├╝ne an─▒nda gidip muayene oldum detayl─▒ ultrason gibi organlar─▒na burun boyutuna bak─▒ld─▒ her┼čeyin normal oldu─čunu s├Âyledi ama yine de ├╝├žl├╝ tarama testine g├Âre riskli dendi valla insan─▒n huzuru kalm─▒yor ┼čimdi ultrason uzman─▒ sa─čl─▒kl─▒ g├Ârd├╝ ├╝├žl├╝ tarama riskli ├ž─▒kt─▒ moralim bozuk bakal─▒m nas─▒l ge├žicek d├Ârt ay Rabbim saglikla kuca─č─▒ma almay─▒ nasip etsin in┼čallah

├ť├žl├╝ tarama testi sonucunda trisomy 21 1/297 ├ž─▒kt─▒ riskli dendi Perinatoloji d├╝┼č├╝k gebe b├Âl├╝m├╝ne an─▒nda gidip muayene oldum detayl─▒ ultrason gibi organlar─▒na burun boyutuna bak─▒ld─▒ her┼čeyin normal oldu─čunu s├Âyledi ama yine de ├╝├žl├╝ tarama testine g├Âre riskli dendi valla insan─▒n huzuru kalm─▒yor ┼čimdi ultrason uzman─▒ sa─čl─▒kl─▒ g├Ârd├╝ ├╝├žl├╝ tarama riskli ├ž─▒kt─▒ moralim bozuk bakal─▒m nas─▒l ge├žicek d├Ârt ay Rabbim saglikla kuca─č─▒ma almay─▒ nasip etsin in┼čallah

ben karars─▒z─▒m yar─▒n kontrol├╝m var bir yan─▒m yapt─▒rma diyor zorunlu mu siz yapt─▒rd─▒n─▒z m─▒?

Ben 2li testi yapt─▒rmad─▒m, 3├╝ de d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Doktorum a├ž─▒k bir ┼čekilde e─čer bir sorun tespit edilirse bu kesin bir sonu├ž diyemeyece─čiz ve tedavisi de olmayacak sadece sonland─▒rmak isterseniz sonland─▒raca─č─▒z gibi bilgiler verdi. Bir tan─▒d─▒─č─▒m i├žin de otizm ihtimalli demi┼člerdi hatta sonland─▒rmak i├žin tekrar tekrar sormu┼člard─▒ o hi├ž istemedi ne olursa olsun bebe─čim diye. Sapasa─člam geldi minik sonradan. Bende kafam─▒ kar─▒┼čt─▒rmak istemedim. Sa─čl─▒kla gelsin bebi┼člerimiz :palms_up_together:

2 Be─čeni

Hay─▒r zorunlu de─čil fakat yapt─▒r─▒rsan─▒z akl─▒n─▒zda soru i┼čareti kalmaz