Yenidoğan sarılığı

Merhaba hanımlar aranızda yenidoğan sarılığı atlatan var mı bu konuda tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

2 Likes

İlk kızımda atlatmıştık. Sınırdaydı. Bolca emzirip mamaya başlamıştık. Sizin sarılık durumunuz nedir ?

Sarılık kanında yoklandıdamı çıktı? Yoksa cildimi sarı? Kan tahlilinde sarılık çıkmadı bizde fakat cildi,gözlerinin içi,boynu vs sarıydı bizlerde buna Fiziolojik sarılık söylüyorlar.Bazı çocuklarda bu 1 haftaya bazılarında 1 aya geçiyor ve en son da gözlerinden geçiyor.Ben 2 saat dolmadan emziriyor ve altına dikkat ediyordum.Yani hem yemesi hemde kaka yapması önemli bu durumda.Endişe etmeyin,yemesine dikkat edin.Geçmiş olsun

1 Like

Biz saat başı besleme yaptık. Hem anne sütü hem de mama verdik. Ben sağım yapıyordum ne kadar çıktığını görmek için ona göre mama takviyesi yapıyordum. 7 8 gün full dikkat ile hastane yatışı yapılmadan düşüşe geçti sarılık değeri. Kakalı bez önemli. Ne kadar kaka yaparsa o kadar çabuk atlatır demişti doktorumuz.

2 Likes

Bol bol beslemek gerekiyor kaka ve çiş ile sarılığını atıyor

2 Likes

Arkadaşlar kaç gündür hastanedeyim doğru düzgün ne duş alabildim ne yemek yiyebildim sütüm çok az geliyor . Çocuğum doymuyor sarılık sınırda cıktı . Mamaya basladım sımdılık dua edın de bugun taburcu olalım 6.30 da yıne test yapcaklar kanda cıktı

2 Likes

İnşallah düzelir canım. Süt veren anne olarak sarı yiyeceklerden uzak dur. Mesela.Mandalina gibi.

2 Likes

Kuzum yaa, umarım en kısa zamanda evine geçersin :pray::pensive::heart:

2 Likes

Bol bol su iç, tahin helvası ye, e bebekte malt içeceği var o çok güzel süt yapıyor. Başta nefes almaya bile vakit olmuyor ama zamanla düzenin olacak sabret arkadaşım sarı yiyeceklerin sarılıkla alakası yok kendini yanlış bilgilere kaptırma kenidine güven

4 Likes

Bu konuda en yakin zaman da tecrübesi olan benim sanırım o kadar gittik geldik ki hastaneye bu yüzden her gün gidiyorduk ve hergün kan alınıyordu baktilar olmayacak en sonunda hastaneye yattık ışın tedavisi aldı bol bol her istediginde emzirdim bisey kalmadı sükür sınırdan cok uzak cıkıyor ama gözlerimizden hala geçmedi doktorumuzun dedigine göre en son gözden geçiyormus bebek her ağladiğinda ver memeyi saat başı emzir demisti doktor o sekilde oğlumda emmeye alıştı mama takviyesi olmadan atlattık şükür Rabbim hiçbir bebege yaşatmasın

3 Likes

Taburcu olduk arkadaslar sınırdan dusmus cok sukur ama kendımı bır tuhaf hıssedıyorum . Sezeryanlı oldugum ıcın cok zorlanıyorum annem bakıyor ilk annem aldı kucagına falan ne bıleyım sutum desen boyle eksık hıssedıyorum annem aldımı susuyor bendr fazla susmuyor bana alısamaz dıye korkuyorum bazen aglıyor kalkıp bakmak ıstıyorum dıkıslerden ben kalkana kadar bebegım mahvoluyor kendımı sınırden aglarken buluyorum of normaş mi bu durum yetersiz hissediyorum . @all Goguslerımde cok acıyor yara oldu boyle olumca bazen emziresiö gelmiyor nr yalan söyleyeyim zorluyorum kendımı acıya acıya …

4 Likes

Elbette normal bu duyguların. Bana alışamaz diye düşünme, sensin onun annesi. Senin kokunun, teninin başka olduğunu bilir o. Sen şu an ağrılarından, endişelerinden, stresinden dolayı kendini bebeğine veremiyorsun. Senin stresin de ona geçiyor, o yüzden sende sakinleşmiyordur. Evinizde biraz daha rahat hareket edecek hale geldiğinde, ağrıların azaldığında bebeğini rahatça emzirdikçe sütün artacaktır.

Göğüslerin çatladıysa her emzirmeden sonra kendini sütünü sür. Aşırı faydasını gördüm ve tekrarlamadı çatlak. Ben sürekli kendi sütümü sürüp pedle kapatmıştım.

Kendini sakinleştir, derin bir nefes al ve ‘Ben başardım, bunu da başarabilirim’ de. Yavrunu al kucağına, bırak kucağında uyusun. Sen ona, o sana alışsın. Geçecek bu günler tatlım :purple_heart:

Hastaneden çıkmanıza da çok sevindim. Çok şükür :people_hugging:

3 Likes

Cok iyi anlıyorum seni Cihangir sarılık olduğunda beslenememis dediklerinde enfeksiyondan hastanede yattığımızda aynı şeyleri hissettim ağlama krizleri geçiriyordum bakamıyorum yetemiyorum sütüm fayda etmiyo zaten göğsümün birinden az geliyo falan diye ağlayıp duruyordum ama inan boşuna üzmüşüm kendimi henüz cok taze herşey sen ona o sana alışacak stres yapma sakin kalmaya çalış sen ne kadar sakin olursan bebek de o kadar sakin olur sütüm gelmiyor diye de kafana yerleştirme bu düşünceyi emzir emzirdikçe gelecek benimde az geliyordu simdi bebegi besleyecek durumda ki ayrıca gelmeyedebilir dünyanın sonu değil ya mama içen bebekler büyümüyor mu yeterki sağlıklı olsun en önemlisi oo şu an ağrıların çok ama nasil olduğunu bile anlamadan 1 haftaya azaliyor hepsi senin yapman gereken tek şey sakin olmak unutma bebege anneden daha iyi kimse bakamaz ve sen neler atlattın cok zor yollardan gectin bu dönemi de en kolay şekilde atlatacaksın o güç var sende :heart::heart:

1 Like

Normal arkadaşım hepimizde böyle oldu. İlk bir ay en zoru

2 Likes

3 gönderi yeni bir konuya bölündü: Annişler siz de pimpirikli misiniz

@Fidan1 :bouquet::innocent:

Kizlar sizde sarilik kac gune gecdi bol bol emizdiryorum gozlerin sarisi kecdi biraz amma kanda cikmadi

2 Likes

Kanda çıkmadıysa korkma @FidanUğur değil mi arkadaşım

1 Like

İnsallah kecer

1 Like

@Cansu Evet kardeşim öyle

1 Like