Süt sağma ve saklama süreleri

Merhaba anneler, doğum yaptıktan sonra sütümü ne kadar sıklıkta sağmam gerekir
Umarım bol bol süt olur, sütü nasıl muhafaza etmem gerekiyor
Süt üstüne süt eklenir mi
Dondurulmuş süte zarar vermeden nasıl çözdürülür?

1 Like

:star: Yenidoğan bebek annelerinin 2-2,5 saat ara ile düzenli pompa kullanmaları sütün artış göstermesi ve annenin göğsünde süt kalmaması açısından önemlidir. Sağımlar her göğüs için 12-15 dakika sürmelidir. Daha büyük bebek anneleri için 3-3,5 saat ara ile sağım yapılması uygundur. Sağım süresi yine 12-15 dakika olmalıdır.

:star: Sağılan Süt Nasıl Saklanır ? :star:

Anne sütü saklama sırasında anne sütü saklama poşetleri ya da cam kaplar kullanabilirsiniz. Her kaba bebeğinizin bir öğünde tüketebileceği miktarda süt koymak önemlidir. Anne sütü saklama süreleri, sakladığınız yerin sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Sağdığınız anne sütünü 19 °C-26 °C’de yani oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz.

Sağılan anne sütü, saklanma işleminden önce mutlaka tarihlendirilmeli ve daha önce sağılan anne sütü bebeğe içirilmelidir.

:star: Sağılan Anne Sütü Nasıl Çözdürülür ? :star:

Dondurucuda saklanan anne sütü, direkt sıcak ısıya maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle sütü ocakta ya da mikrodalga fırında ısıtmamalısınız. Anne sütünü kademeli olarak çözmek için öncelikle dondurucu bölümünden çıkarıp buzdolabı kısmına almalı ardından benmari usulü çözdürmelisiniz. Çözülen sütün sıcaklığının, memeden gelen sütün ılıklığıyla aynı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca çözdüğünüz sütü, oda sıcaklığında bir saatten fazla bekletmemelisiniz ve çözdürdüğünüz sütü tekrar dondurucuya koymamalısınız.

:heart: Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur :heart:

1 Like

Ben de 3ler kuralı olarak öğrenmiştim ama yakın zamanda 3ler kuralına güncelleme geldi.
Ben bu uzmanı faydalı buldum. Videoyu izledikten sonra görüşlerinizi paylaşmak isterseniz güzel bir ortam oluşturabiliriz :innocent:

Çok şaşırdım, bilmiyordum :blush: Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum ama bu kadar uzun süre saklama koşullarında anne sütünün içindeki vitamin değerlerinde değişim olur mu acaba ? Yani bozulmadan saklanması sağlanabilir elbette ama vitamin değerleri düşer mi düşmez mi bilemedim. Bunun üzerine detaylı bir araştırmaya gireceğim hemen :blush: Ajandama bu konu başlığını da şu an ekledim :blush:

1 Like

@Esved ben emziriyorum. Günde bir defa sağıyorum sağdığımı buzluğa koyuyorum.
Doktor buzlukta 6 ay durabilir dedi

1 Like

Sütüm taşıyor heba olmaması için ne yapmalıyım?

1 Like

Süt saklama poşetleri var lansinoh markasi veya diğer onlara koyup buzlukta 6 aya kadar muhafaza edebiliyorsunuz hepsine ayri ayri tarih yazip en önceki tarihi kullanabilirsiniz bir yere giderken emzirmek istemezsen kolay oluyor ben cikartip cozduruyorum. Cozdurmek icinde posetinkapali sekilde sicak suyun icinde bekletebilirsin masallah bu arada bol sütler olsunn yine​:heart::slightly_smiling_face:

1 Like

Ben de başlarda böyle her yudumunu korurdum. 6 sy oldu hala taşıyor artık o kadar detay düşünmüyorum :smiley: fazla süt ile saç bakımı favorim :blush:

1 Like

Woaawww kız ne güzel değerlendiriyorsun :heart_eyes: