Şeker(diyabet) takibini beraber yapalım

Merhaba anneler, Detaylı ultrason doktoru şekerden şüphe etti.
Yemekerinizde, ara ögünlerinizde neler yediniz? Şeker kaç çıktı? Bunu beraber yaparsak daha kolay atlatırız.

Az yemiş olsanız bile ne yediğinizde şekeriniz yükseliyor.

2 Likes

@Betuesk bakalım şekeri olan annelerin tecrübesi nasıl

1 Like

@Betuesk sınırda şu an ve su falan da icmemek lazımmış bilmiyorduk. Biz su da içtik sabah önceki gün ben dondurma da yedim. Bence bu şeker yükleme testini geçecek, ben öyle olmasini umuyorum :pray:t2: :cherry_blossom: Benim de daha sonucum belli değil e nabiza yansımadı bekliyorum.

1 Like

İnşallahhhhh :heart_eyes: Güzel enerji biriktiriyorum içimde. Ekmekten uzak durmaya çalışıyorum of ne zormuş. Farkında olmadan bağımlısı olmuşum bir de canım sürekli tatlı şeyler istiyor. Ama sağlıksız tatlı şeyler.
Biraz uzak durup nefsimi köreltmeliyim :grimacing:
Doyamıyorum bir de bu aralar, çabucak geri acıkıyorum

1 Like

Tatlı canın çekerse abartmadan yiyebilirsin. Örneğin canın baklava çektiyse iki küçük dilim yeterli.

Zaten baklavadan iki dilim alıp bırakabiliyorsan sen alfa olmuşsun demektir.

Canın sütlü tatlı çektiyse bir dilim, avuç içinin karesi büyüklüğünde, parmağının kalınlığını gecmeyecek.

Pilav, makarna, bulgur yiyeceksen 4 yemek kaşığı çorba bir kepçe bunlar aynı zamanda ekmek yerine geçiyor. Bunlardan birini yiyeceksen ekmek yeme.
Ekmeğin tam buğday olması lazım.

Ben ikinci tabağı yememeye çalışıyorum. Az yemissem yemek üstüne 2 dilim baklava yiyip şekerimi ölçtüğümde normal çıkıyordu.

(Bende de gizli şeker var)

Düzenli olarak ölçmeye başladığın zaman aa tamam ben bunun yerine şunu yiyeyim oluyorsun

Sen azimli kızsın yaparsın. Hepimizden de güzel yaparsın :sparkling_heart::star_struck:

2 Likes

Yaaa çok teşekkür ederimmmm​:smiling_face:
İyi ki varsınız ne güzel destek olup motive ediyorsunuz :heart_eyes: Bebeğim için halledeceğim inşallahhh :heart_eyes:
Bugün belki de hamileliğimin en başından beri en sağlıklı günümü geçirdim diyebilirim. Çok şükür :two_hearts:
Gizli şekeriniz hamileliğinizi etkiledi mi peki? en başından beri dikkat ediyor musunuz? Bir de bu yüzden mi kilo verdiniz ve hiç almadınız gebeliğinizde? Ay çok soru sordum ama çok merak ettimmm​:hugs:

1 Like

Gizli şekerimin hamileliği etkediğini düşünmüyorum.
Hamile olmadan önce hemoglabina1c değerim hafif yüksekti (3 aylık kan şekerinin ortalamasını gösteriyor hafif yüksek olması gizli seker şüphesi oluşturur)
Kendimle konuştum.
Hamile olmadan önce gizli şeker şüphesi vardı acaba hamilelik diyabeti çıkar mı diye kafamın içinde konuşuyordum. Zaten kan sulandırıcı kullanıyorsun bir insülin gelse ne gülerim diye şakalar da yaptım.

Allah var şeker yükleme zamanına kadar çok yememek için çabaladım. Biliyorsunuz hamile kaldığım günden beri diyetteydim. Kaçamak yaptığım da çok oldu.
Kendimi gözlemledim. Çok su içme isteği, yemekten sonra uyku isteği geldiğinde şekerimin yükselmesinden şüphe ettim.
Bazı zamanlarda soğuk soğuk terliyordum. Bayılacakmış gibi hissediyordum. Tansiyon ölçüyordum nomal çıkıyordu. Şekerim mi düştü acaba diyorum hemen bir şey yediğimde geçiyordu. O zamanlar 16 hafta civarındaydım. Şeker cihazı satın aldım. Sekerimin düştüğünü veya çıktığını düşündüğüm zaman düzensiz aralıklarla ölçtüm.
Bir kaç kez şekerim 60’a düştü.
Kaçamak yaptığım günler çok su içme isteği olduğunda ölçmüştüm 176 çıkmıştı.
21.haftada detaylı ultrasona gittim. Doktor suyun fazla olma sınırında bu da şeker belirtisi dedi. Ben hemen ertesi günü düzenli şekerimi ölçmeye başladım. (Günde 6 defa ölçtüm)
O gün ben de daha sağlıklı beslenmeye başkadığımı hissettim. Haşlanmış yumurta yemezken her sabah yumurta haşladım. İlaç saatim düzene girdi.
Yani gebelimin en başından beri şüphem olduğu halde özenli davranmadım. İlk 3 ay zaten bulantıdan yeterli yiyemedim. Ama aşırı da özensiz değildim. Mükemmel beslenmek benim için mümkün değil ki

Doktor poğaça yememi yasakladı ben kaç kere evde yaptım yedim. Kocamı tembihledim fazla yersem tabağı önümden alıyor. Kendimce çözümler aradım.

Kilolu hamile kaldığım için doktor onayı ile diyet yaptım kilo verdim. Annem de bana hamileyken hiç kilo almamış. Bazen boğazımı tutamıyorum. Doktora her gittiğimde kiloma bakıyor. Doktor hanım bu hafta çok kaçamak yaptım kesin kilo almışımdır diyorum. Bi bakiyoruz almamışım.

Bir keresinde 3 haftada 3 kilo almıştım. O üç hafta hergün bal yedim tahin pekmez yedim. Sonra fark ettim ki bence bana bal kilo aldırdı. Balı kestim kilo almam durdu. Ben baldan şüphe ettim. Belki de tesadüftü
Sen de kendini gözlemlemelisin. Vücudunun verdiği tepkileri dinlemelisin

Ben de çok uzattım ama yardımcı olmak hoşuma gidiyor. @Betuesk

2 Likes

Ne güzel kendinizi tanımışsınız. Ben yıllardır diyet yaparım çok yüksek kilolar aldım ve verdim hep ama yemek konusunu hala çözebilmiş değilim. Gözlemleyemiyorum kendimi.
Bir de acıktığımda elim ayağım titriyor gibi. O kadar acıkıyorum ki en kolay olan şeyi yemek istiyorum. O da ekmek arası bir şey oluyor. Hiç uğraşmadan çabucak karnımı doyurmak istediğim için. O kadar kötü oluyorum ki o an Yumurta bile pişiremeyecek noktaya geliyorum.
Hamileliğimde toplamda aldığım kilo maalesef 6 ayda 14 kilo oldu bile. En büyük sebebi de ekmeğe çok yüklenmiş olmam. Bence her şeyden daha zoru insanın kendine söz geçirip nefsini terbiye etmesi diye düşünüyorum ben. Belki de yıllardır diyet yapmaktan yorulduğum için hamileliğimde saldım kendimi. İnanın o kadar özeniyorum ki size. Hamilelikte kilo almamak üstüne bir de vermek inanılmaz bir başarı ya gerçekten harikasınız :purple_heart:

1 Like

Bu şeker düşme belirtisi, benim de böyle oluyordu. Ben de hemen elime ilk geçeni yiyiyorum.

Ara öğün ile destekleyerek beslenirsen ani şeker düşmesi engelleniyor.

Ben de size özeniyorum. Çok güzel azminiz var. :bouquet:

Bazen ben de hamilesin sal gitsin cansu diyorum. Saldığım da oluyor. Ben mükemmel değilim ki. Anneler, doktor ne dedi diye sorduğunda ben çok yeme boğazını tut dedi diyorum. Bazen çevrem sen iki canlısın bol bol ye diyor. Bu dedikleri o kadar çok hoşuma gidiyor ki yanlış söylüyorsun demiyorum. :see_no_evil:

Geçen bir kutu dondurma bitirdim. Ben mükemmel olamam ki. Artık çok yoruldum. Anneme karşı Mükemmel bir evlat olmak için çok çabaladım. Şimdi sadece elinden geldiğini yapan anne, eş ve evlat olmaya karar verdim. Zaten bebek doğduğunda yeterince iyi bir anne değilmiyim dicez, bari hamileyken mükemmel olmak için çabalamayalım, elimizden geleni yapalım

Aslında sen de ekmekten olduğunu şüphe etmişsin bir ekmek ve ekmek yerine geçenleri az tüket bakalım kilo alımı devam edecek mi? Artık kilo aldık neden aldım diye ağlamız haksızlık olur. Bana da çok koyuyor verdiğim kiloları aldığım oluyor. Yapacak bir sey yok elimden geleni yaptım ben de insanım benim canım da çikolata istiyor. Ben de çikolatayı kavanozdan kaşıklamak istiyorum. Kendimi yutabildiğim kadar tutuyorum. Ben corona öncesi 60 kiloydum. Fıstık gibiydim. Şimdi 86 oldum. 93ü gördüğüm zaman cansu sen nereye gidiyorsun dedim.

Bebeklerimizi arabasına koyarız koşuya çıkarız. Sana bir şey olmasın kilo dediğin ne ki

Yemek yerken cansu hepsi senin yavaş ye hepsini bitirmek için çabalama biraz da akşam yersin diyorum. Sen de dene

Yeni evlendiğim zaman 1 ayda 5 kilo aldım. Fark ettim ki kocamla her akşam gece kaçamağı yaptığımız için olmuş. Hemen gece yemek yemeyi bıraktım.

Kocam mantının yanında bir ekmeğin tanamını yer gece yarısı istediğini yer adam 60 kilo :see_no_evil: Bizim de kaderimizde dikkatli ve az yemek varmış

1 Like

Benim eşim de inanılmaz yer ama çok zayıf. Evlendikten sonra ben de hızla kilo aldım. Dediğiniz gibi gece kaçamağı inanılmaz hızlı kilo aldırıyor. Eşim gram almazken olan bana oluyor :sweat_smile:
Bugün tekrar şeker yüklemesi yapıldı
100mg
4 defa birer saat arayla kan aldılar hepsi de normal çıktı çok şükür yüksek çıkmadı öyle mutlu oldum ve rahatladım ki
Son 3 ayım inşallah
Dikkat etmek istiyorum. Zaten doğumdan sonra eski düzenime dönmek istiyordum hemen. Şimdiden alıştırma olsun dedim. Çok sıkmam kendimi ama çok gevşek de bırakmamak lazım ipin ucunu kaçırmak çok kolay oluyor sonra.
Daha dikkatli ve temiz beslenmek istiyorum
Cuma günü ve bugün hamileliğimin başından beri en zor günleriydi. Mahvolduk @İlknur ile
Hele cuma günü ooooff offff :sweat_smile:
Travma oldu bize :smile:
Rabbim daha beterini daha zorunu yaşatmasın. Pıt diye doğuralım hepimiz inşallahhhh :heart_eyes:
Bu arada çok doğru söylüyorsunuz, bazen öyle hızlı yiyorum ki sanki önümden alacaklarmış aç kalacakmışım ki. Eşim bazen derdi, Yarınlar yokmuşcasına yiyorsun diye. Gerçekten öyle

3 Likes

Tüm eşler aynıymış:pleading_face:

Merhaba cansu hanım bebek ileride diye bana da detaylı ultrason da myle deedi sizde neden dolayı demişti acaba