Plasenta önde

Kızlar aranızda bebeğin plasentası önde olan var mı gebeliginiz nasıl geçiyor biraz araştırdım riskli durumlar varmış sizler neler yaşıyorsunuz bu süreçte

1 Like

Rahmin ön duvarında mı yoksa bebeğe göre mi önde geliyor? Yani aşağıda mı?

Rahmin ön duvarına yapışık şekilde canım

Bunun sorun olmayacağını söylemişti doktor. Genellikle rahmin üst kısmına tutunurmuş ama ön ve arka duvara da yapıştığı oluyor. Sorunlu olan aşağı alt kısma tutunması, doktor aynen bu şekilde tarif etmişti. Sadece ön duvarda olduğunda bebek geride kaldığı için hareketleri net hissedilmeyebilirmiş

Ha bana önde gelen plesanta teşhisi koydu doktor, yani plesanta previa. Bunun riskleri var demişti, belki rahim büyüdükçe yukarı çıkar dedi ve dün kontrolde biraz yukarı çıktığını öğrendim.

“Plasentanın yerleşimi rahim içinde ön duvar (anterior), arka duvar (posterior), yan duvarlar, rahim tavanı (fundal) ya da rahim çıkışı (aşağı yerleşimli plasenta) şeklinde görülür. Plasentanın rahmin ön duvarında yerleşmesi plasenta anter gebelik ya da bebeğin sağlığı açısından herhangi bir sorun oluşturmaz.”

Bakınız bu bilgi de doğruluyor.

Doğru canım yine de tedirgin oluyorum baktığım yazılarda erken doğum yada doğuma yakın kanama riski falan diyordu doktorum da sağolsun bu konuda bilgi vermiyor

Benim aşağıda olunca doktor detaylı söyledi, canını hiç sıkma gayet normal bir durummuş önde olması

İnşallah canım sezeryan doğum olacak ama yinede kızıma bir şey olacak diye düşünmeden yapamıyorum plasenta önde olması ayrıca ağrı yaparmış yürürken oturup kalkarken okuduğum yazıda diyordu sende böyle bir şey var mı

1 Like

Evet hatta karnının derisine daha yakın olduğu için aldığın darbe vs de daha çok ağrı verir. Ama gönlünü ferah tut bu ender rastlanan birşey değil, doktorlarin çoook deneyimi vardır bu şekilde doğumlarda. Plesanta aşağıda olan kişiler yatıp kalkıp dua ediyor öne doğru çıksın diye. Endişe etme Allahın izniyle güzel olur herşey.

1 Like

İnşallah canım her anne sağlıkla kucağına alır inşallah :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Benimki de anterior da. Plesanta previa hariç hepsi normal yerleşim dr bana boyle soylemişti. Gecenler de detaylı ultrasonum vardı perinatoloji uzmanı da normal dedi. Endiselenmeyin İnterneti de cok okumayın. Basım agrıyor yazsan bin tane kotu senaryo cıkarıyor. İnt dogru bilgilerden daha fazla bilgi kirliliği de mevcut.

1 Like

Benim de ön tarafta doktorum hiçbir sorun olmadığını soyledi sadece ilerleyen zamanlarda bebeğin yüzünü görmek zorlaşıyor o kadar korkmanıza gerek yok

1 Like

Benim de rahim duvarina yakın. Dinlenmem ağır isler ve egzersizler yapmamam söylendi . Hatta erken haftalarda görüldüğünde rahim büyüdükçe plesantaninda yukari çıkacağını endişe etmememi söyledi doktorum. Cinsel ilişki yasaklandi progestan fitil kullanmaya başladım. Sadece uzun süre ayakta kaldigimda ağrı yaşıyorum onu da sordum dinlenince geçen ağrılardan da endişe duyulmamasi gerektigini öğrendim . Sen de endise etme kendine iyi bak :pray::hugs:

1 Like

İnşallah canım o kadar basit ve kolay bişey olarak kalır ilk gebelik demir ilacını da kullanamıyorum kabızlık yaşıyorum sürekli doktara diyorum kan al bak diye yok diyor gerek yok 23 haftalık olacak bu zamana kadar hiç kan tahlili istemedi doktor değiştirsem o seçenek de yok

Bende de oluyor ağrı özellikle oturup kalkarken yada yatakta sağa sola dönerken doktora söyledim normal dedi başka birşey söylemedi

Ani haraketler yapmamaya çalış. Prenses gibi davran kendine. Agrilar zaten rahim büyüdükçe vucutta normal. Insallah saglikla alirsin kucağına bebisini :bouquet: