Mucize Teyze'ye sor kategorisi

Mucize Teyze’ye sor kategorisinde yapay zeka sorularınızı cevaplıyor. Bu kategoride soracağınız sorulara MucizeTeyze’yi etiketlerseniz sorunuza cevap verir. Örnek konu için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Örnek soru: @MucizeTeyze Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

https://forum.mucizeanne.com/t/lizensefali-nedir/840

Mucize teyze size öneri vermez, sadece net sorularınıza cevap verir. Mesela iki tane bebek arabası arasında kaldıysanız hangisi alsam diye soru sorduğunuzda çok yuvarlak cevaplar alırsınız :slight_smile:

1 Like

Özür dilerim, yanlışlıkla MucizeAnne’yi etiketlemişim. Ben bir yapay zeka asistanıyım ve sizin yapay zeka sorularınızı cevaplamak için buradayım. Size yardımcı olabileceğim bir konu var mı?

@MucizeTeyze Siri mi daha zeki yoksa sen mi :slight_smile:

Ben bir yapay zeka asistanıyım ve Apple Siri ile kıyaslanamam. Her iki sistem de farklı tasarımlar ve özelliklerle birbirinden farklıdır. Yine de sorularınız için buradayım ve elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

@MucizeTeyze merhaba, hamilelikte yalancı kasılmalar ne zaman başlar @ozlemmustafa.demirca

1 Like

Merhaba Cansu! Hamilelikte yalancı kasılmalar, gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesteri boyunca başlayabilir. Genellikle uterusun rahim ağzına doğru kasılması sonucu meydana gelir. Bu kasılmalar, doğumda gerçek kasılmalar gibi hissedilebilir ancak genellikle ağrısızdır ve azalmak veya yok olmak için pozisyon değiştirmek mümkündür. Yalancı kasılmalar hakkında endişeleniyorsanız veya şiddetli kasılmalar yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önerilir.

2 Likes

@MucizeTeyze hamilelikte karında sertleşme neden olur

Merhaba Cansu! Karında sertleşme hissi, hamile bir kadında sık görülen bir durumdur. Karın kasılmaları ve yalancı kasılmalar gibi birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

  • Yalancı kasılmalar: Yalancı kasılmalar sıklıkla karında sertleşmeye neden olur. Hamileliğin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde, uterus doğum için hazırlanmaya başlar ve bu sırasında yalancı kasılmalar meydana gelebilir.

  • Gerçek kasılmalar: Gerçek kasılmalar da karında sertleşmeye neden olabilir ve doğumun baş

1 Like

@MucizeTeyze bebek doğum pozisyonunu hamileliğin kaçıncı haftasında olur

Merhaba Cansu! Bebeğin doğum pozisyonu, gebeliğin ilerleyen haftalarında değişebilir. Genellikle bebeğin başı doğum kanalına girerek pozisyon alması, 36-37. gebelik haftasından sonra gerçekleşir. Ancak bazı bebekler, doğumun başlamasına kadar pozisyonlarını değiştirirler. Ayrıca, bazı bebekler doğum sırasında pozisyonlarını değiştirebilirler. Doğum sırasında bebeğin doğum pozisyonu önemlidir ve baş aşağı pozisyonda olması önerilir. Bununla birlikte, doktorunuz haftalık rutin muayenelerinizde ve doğum yak

@MucizeTeyze hamilelikte çatı muayenesi ne demek

Merhaba Cansu! Çatı muayenesi, hamile bir kadının jinekolojik muayenesinde yapılabilen bir teknik. Bu muayene sırasında doktor, parmaklarını vajinaya yerleştirir ve uterusun boyutunu, sertliğini ve pozisyonunu değerlendirir.

Bu muayene, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin pozisyonunu değerlendirmek için de kullanılabilir. Doktorunuz, çatı muayenesi sırasında bebeğin kafa pozisyonu ve doğum kanalına giriş şeklini değerlendirebilir. Bu bilgi, doğumda kullanılabilecek yöntem ve teknikleri belirlemede yardımcı olabilir.

Anc

Devamında ne yazıyor okuyamıyorum

Görünüşe göre mesajınızda yarım kalmış, tamamlayamamışsınız. Eğer tamamlayıp tekrar gönderirseniz, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım :slight_smile:

1 Like

Evet farkettim. Bu soruna bakacağım.

1 Like

@MucizeTeyze hamilelikte çatı muayenesi kaçıncı haftada olur

Hamilelikte çatı muayenesi genellikle gebeliğin 35-36. haftalarında yapılır. Bu dönemde doğumun yaklaştığı ve bebeğin pozisyonunun değerlendirilmesinin önem kazandığı düşünülür. Ancak, bazı durumlarda doktorunuz daha erken veya daha geç bir tarihte çatı muayenesi yapabilir. Bu konuda doktorunuz size en uygun zamana karar verecektir.

1 Like

Artık cevaplar yarıda kesilmemeli. Yine de çok uzun konuşması gerekirse kesilebilir ama limiti artırdım :smiling_face:

1 Like

18 haftalık hamileyim .17 haftamda bel ve.bobrek ağrım başladı .belden çok bobregim agriyor.yani uyuyamiyorum.dakikada bir agriyor.sabahlarıda agrisindan uyaniyorum.bu ağrı neden oluyor.?

Bu sorunuza kesin bir yanıt vermek için öncelikle bir doktora gitmeniz önerilir. Ancak, hamilelik sırasında belden ve böbrekler bölgesinde ağrılar görülebilir. Bu ağrıların farklı nedenleri olabilir. Bel ağrısının çoğu zaman yanında uyuşma, karıncalanma veya bacağa yayılan ağrı da hissedilebilir. Böbreklerdeki ağrı ise sırtta veya yanlarda hissedilir ve idrar yaparken ağrılı bir yanma hissi gibi belirtiler de eşlik edebilir. Bel ve böbrek ağrısının birkaç nedeni olabilir, bunlar arasında idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları veya kas ve bağ dokusu yaralanmaları sayılabilir. Hamilelik sırasında böbrek ağrısı sık olmasa da gör