Doğumum ve sonrası🙏🏻

37+4 haftaliktim herhangi bir sorun yoktu tüm süreç normal doğum olacağını gösteriyordu. Hiç bir doğum belirtim yoktu ama 30 Haziran sabahı 7 buçuk gibi tuvalete kalktım normal bir şekilde küçük tuvaletimi yaptim ve yatağa yattım. Yattıktan sonra sanki bişey içimde lök diye aşağıya inmiş gibi hissettim ve bir anda tekrar tuvaletim geldi ama bu sefer tutamiyordum. Koştur koştur tuvalete gittim suyum sızıntı şeklinde gelmeye devam ediyordu hemen eşimi uyandirdim, duşa girdim ve her zaman kontrole gittiğim devlet hastanesine gittik.

Hastaneye gider gitmez doğumhaneye aldılar, alttan muayene yaptılar ve o an kanamam oldu ve suyum gelmeye devam etti. Yatış yapmam gerektigini, açılmamın olmadığını ve bebeğin kanala girmediğini söylediler. Ne zaman doğum olur belli değil dediler o yüzden kendime yiyecek biseyler almamı daha sonra dogumhanedeki tek kişilik odalarda refakatçi olmadan tek başıma kalmak zorunda olduğumu, ailemi onların uygun bulduğu zaman diliminde sadece kapıda 2 dk görebileceğimi , telefon vb şeylerin yasak olduğunu söylediler. Seni eve gönderemem bu şekilde dediler ve bende mecburen yatış yapmak zorunda kaldım.

Hemen karnımı doyurdum yiyecek biseyler aldım ailemle helallesip içeri girdim gayet sakindim ve gülerek girdim sabah 9 buçukta. Ufak tefek kasılmalarım vardı kimse ne yapacağımı asla söylemiyodu tek dedikleri küçücük oda içinde yürüyüş yapmam gerektiği gerekirse pilates topunu, yoga matını kullanabileceğimdi. Benim ilk hamileliğim ve böyle bir durumda kalınca öğrendiğim bildiğim şeyleri bile unuttum panik hale geldim bir anda istemsiz olarak ve ne sakinlestirdiler ne başka açıklama yaptılar.

Öğlen saat 12 buçukta suni sancı taktılar düşük seviyede(8 ile başlayıp yavaş yavaş 20 ve sonra 40/50 ye yükselttiler) bu arada suyum ve kanamam devam ediyordu ve sancılarım vardı dayanamıyodum ailemden haber alamiyordum. Bu sırada ebeler/hemşireler ağrım azalsın diye serum taktılar hala açılmam olmadığını bebeğin kanala girmedigini söylediler. Aradan bir nstye bağladılar. Duruma göre yemek ye/ yeme gibi şeyler soyledirler ama o sancı ve ağrıyla suyu bile zor içiyordum. Nstden kalkıp deli gibi oda içinde yürüyüş yapiyordum yuvarlak çizip durdum kasilmam ve sancım artinca daha dayanılmaz oluyordu aglmaya başladım sonra bir anda odaya biri girdi beni o halde görmesine rağmen kapıyı kapatıp doğum günü kutlayıp çay kahve içmeye devam ettiler. Akşama kadar sadece nst için geldiler ve odada tek başınaydim 6 da ağrılarım, sancım ve kasılmalarım çok fazlaydı o an ne yapacağımı bilmediğim için stres yaptım bebekte strese girmişti. Benim doğru nefes alıp vermedigim ve yeteri kadar egzersiz yapmadığım için böyle olduğunu söylediler. Arada bir nstye baglaninca daha da dayanılmaz acılarla karşılaştım. Ailemle görüştüm ve dayanamayacagimi sezeryan olmak istediğimi söyledim çünkü tek başına bu mücadeleyi vermek çok zordu. Ağladığımda bağırdığım zaman gelip bakmadılar. Gelene doğum ne zaman baslayacak nasıl olcak dediğimde ilk doğumun neyin ne zaman olacağını bilmiyoruz dediler ve gittiler. Ailemle görüştüm ve özel hastane aramaya başladılar. Pazar günü ve akşam saati olduğu için doktor bulamadık çoğu hastanede. Özele gideceğimi duyan ebe/hemşireler suratları beş karış asık ilgisiz tavırlarla gidersen geri gelemezsin yolda başına bişey gelebilir sezeryan olacaksan su bile icmeyeceksin deyip korkutmaya başladılar. Özel hastane bulmak 1 saat sürdü ve bu sürede bir anda suni sancıyı önce 80e sonra 2 dk içinde 90a çıkardılar dayanamıyordum artık bir anda kalbim sıkıştı ve psikolojim bozuk bir şekilde bebiste strese girmiş bir şekilde odada dönmeye başladım. Çıkmadan önce muayene etmeleri gerektiğini söylediler alttan muayene oldum yarı açıklığım olduğunu bir bu kadar süre daha dayanirsam zaten normal doguracagimi söylediler kabul etmedim. Serum ve suni sancıyı çıkardılar bana hazırlanıp çıkmamı, evrakları imzalamami söylediler. Yine tek başına o ağrı sancı ve kasilmalarla üstümü değiştirdim, eşyalarımı topladım evrakları imzaladım ve çıkışım yapıldı. Hatta çıkarken oradaki kadın " İnşallah özele gittiğinde de normal doğurursun" dedi. Ama bu bı iyi dua değildi. Yüz ifadesi ve ses tonuyla duysaydiniz anlarsınız ne demek istediğimi. Resmen orda da aynen böyle olursunda bu acıyla sancıyla normal doğurursun, rahat edemezsin veya kurtulamazsin gibi bir duaydi bu iliklerime kadar hissetmiştim o kötü enerjiyi. İmza verip çıktığım için tedavi reddi yüzünden 24 saat boyunca geri o hastaneye dönemezmisim kabul edip apar topar özel hastaneye kendi imkanlarimizla gittik.

Özel hastaneye gitmek istediğimi söylemem ve özel hastaneye yetişmem arasında baya bir zaman geçti çok oyaladilar beni ve akşam 9 buçukta özel hastanenin kapısından girdim, giriş kaydım dahi yapılmadan direk hemen muayene odasına alındım. Ben çığlık çığlığa sezeryana alın diye bağırırken 8 cm açıklığım olduğunu ve bebeğin kanala girdiğini 2 dk sabredersem güzel ıkınırsam bebeğin hemen doğacağını söylediler. O anı size anlatamam yaşayan bilir gerçekten​:pleading_face: Devlette eğer adam akıllı ilgilenselerdi ve suni sancıyı son anda köklemek yerine zamanında yapsalardi zaten orada sağlıklı bir şekilde doğum yapacakmisim. Ama özele gidicem deyince hıncını alamadı bence kimse o yüzden son dakika suni sancıyı arttırıp riskliyim, gidemiyim diye yaptılar.

Neyse sonra ben o an büyük tuvaletimi tutamicam çok özür dilerim diye bağırdım :sweat_smile: utanma duygusu asla yoktu o an :sweat_smile: Bana yap sıkıntı yok dediler tam ıkındım yapıyodum bebeğin kafası geldi deyip koştular​:sweat_smile: hepimiz şok içindeydik​:sweat_smile: ebe yine ikinmami söyledi yine ıkındım ve bebişim dünyaya geldi​:pleading_face: hemen kesi atılan yer dikildi, plasentayi almak istediğimi söyledim onuda çıkarıp verdiler​:sweat_smile: hemen temizleyip giydirip odaya çıkardılar beni. 21:30 da sezeryan diye girdiğim özel hastaneye 21:50de normal doğum ile bebeğimi kucağıma alıp hemen ailemin yanına götürdüler​:pleading_face::pray:t2: o gece hastanede kaldık, odaya geçince yemeğimi verdiler bebeğimle ilgilendiler. Allah’ım o an o kadar güzeldi ki o kadar huzurluydum ki anlatamam ağlamaktan ve sonra gülmekten kendimizi alamadık :smiling_face_with_three_hearts: şükürler olsun bugün evimizdeki 5. Günümüz ve ikimizde gayet sağlıklıyiz. Keşke daha önce özele gitseydim boşu boşuna ağrı sancı ve kasılmaları çekip saatlerce bekledim. Aslında herşeyim normalken devlette keyfiyen beklettikleri için perişan oldum. Şükür sonumuz hayırlısıyla güzel bitti​:pray:t2::sparkling_heart:

Dilerim siz yeni hamişler, doğumu yakın olanlar hayırlı ve iyi kalpli, merhametli, vicdanlı ebe ve doktorlarla karşılaşırsiniz. Ve yolunuz Kocaeli’de bulunan Darıca Farabi hastanesine düşerse asla orada doğum yapmanızı önermem. Ben pişmanım siz olmayın.

Benim lohusa serüveni başladı rabbim sizide bir avazda sağ salim kurtarır bebisinizi kucağınıza alırsınız​:sparkling_heart::pray:t2::smiling_face_with_three_hearts:

Şimdi daha farklı sıkıntılarım var Allah’tan tek duam bunu kolaylıkla atlatabilmek​:pleading_face: 04.07.2024 yani dün akşam saatlerinde tam yemek yiyeceğimiz esnada önce sırtımdan sonra omzumdan göğüs altina gelen ağrıyla koştur koştur hastaneye gittim. Muayene sonrası Safra Kesemde küçük küçük 8 mm çapında bir çok taş olduğunu gördüler. Ağrıdan duramadigim için serum ve ağrı kesici yaptılar gönderdiler. Bebisimi emzirdigim için ona uygun ilaçlar verildi. Eve geldim 1 saat uyudum sonra bebimi emzirdigim esnada tekrar aynı acıyla ayağa kalktım doktorun verdiği bı ağrı kesiciyi içtim ve arkasına 1 kere kustum sonra hastaneye tekrar gittim ama gidene kadar 25 dk rahat geçmişti. Arabada masaj yaptım, nefes alıp vermeme dikkat ettim. Gittiğimde ağrı geçmişti geri eve geldim. Bugün ilaçları kullanmaya başlayacağım. Şuan yeni doğum yaptığım için ameliyat olmam biraz sıkıntılıymis başka doktorlarla görüşüp muayene olup tekrar ne yapacağımızı konusucaz.

Sizin çevrenizde safra kesesi taşı ameliyati olan veya şuan bu durumda olan birileri var mı? Yorum yazarsanız bu konuyla ilgili çok sevinirim​:pray:t2:

Ve bana dua edin lütfen. Bebeğimi daha yeni kucağıma almışken bu ağrılarla ondan uzak kalmak, emzirememek veya kokusunu alamamak çok moralimi bozuyor​:pray:t2::pleading_face:

6 Beğeni

Aslında doğum serüveniniz normal geçmiş ama etrafınızdakiler işi zotlaştırmış. Böyle insanların iş yapıyo olması diğerleri için çook büyük bi talihsizlik. Şükür ki bebeğinizr kavuşmuşsnz umarım bundan sonra bu tip insanlarla karşılaşmazsanız.

1 Beğeni

Allah’a havale et cidden aileyi odaya almamak ne o davranışlar ne böyle insanlara vasıf veriyorlar… Gözün aydın canım bi şekilde atlatmissin sonu güzel olmuş sağlıkla büyüt bebeğini… Ben kapalı ameliyat oldum safradan 87 ye yakın küçük küçük taş çıktı inan​:joy:

1 Beğeni

Evet aslında herşey normal giderken yanlış insanların eline düşmüşüm dilerim Allah herkesi iyi insanlarla karşılaştırsın.

Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ve sana da acil şifalar versin :pray:t3:

1 Beğeni

Bana özelden anlatabilir misin rica etsem nasiil ilerledi süreç, ameliyat öncesi ve sonrası neler yaptın​:pray:t2: çok geçmiş olsun

Amin, inşallah çok teşekkür ederim :pray:t2::cherry_blossom:

1 Beğeni

Çok şükür kurtulmussun canım hayırlısı olsun lohusaliğin bende kocaeli gebzede yaşıyorum 39+1 oldum acaba hangi hastaneye gitin ben darica eğitim ve araştırma hastanesi ne gidiyorum sürekli ona mi gitiniz o zaman

1 Beğeni

Aynen darıca farabi eğitim ve araştırma hastanesi olarak geçiyor. Hamilelik takibimi Mehmet Özgür gelen adında bir doktor yapmıştı. O doktordan memnundum aslında ama kime göre neye göre iste. Daha 4 ay önce yan komşum orada doğum yaptı onun çok iyi geçmişti doğum süreci, bendeki şanssızlık böyle insanlarin eline düştüm

Bende orda ummu gulsum kuyucuya bazen sevinç ağayara bu sefer de murat epozdemire randevu almışım 11 temuzda aslında farabideki acildeki ebeleri bazıları iyi bazıları kötü olabiliyor Ben de gördüm mesela birileri altta muayene derken ben izin vermediğim zaman hemen kızıyordu başka bir seferde diğeri böyle korkutmadan yavaş yavaş sakin yaptı canım hiç acıtmadı yani şansına göre hangisi denk gelirse

1 Beğeni

@Aybuke plesantayi almak istediğinizi söylemişsiniz ya ,onu ne için acaba istediniz merak ettim de

1 Beğeni

Geçmiş olsun sağlıkla büyüt bebeğini inşallah​:cherry_blossom:bende de safra taşı varmış bilmiyordum doğum yaptığım gece sağ kaburgamın altında omzuma kadar vuran ağrıdan duramıyordum bebeğimle bile ilgilenemedim ağrıların devam ederse senden ricam kırkın çıkar çıkmaz ameliyat ol zaten yarım saat süren kapalı bir ameliyat yeni doğum yaptığım için hiçbir doktor ameliyata yanaşmadı safra kesesinde taşlar kanala düşmüştü ameliyat olup safra alındığı halde acısından duramaz oldum pankreasım iltihaplandı sarılık şiddetli kaşıntı cabası üç ay boyunca hastane hastane gezdim tedavi gördüm yavruma hasret kaldım bazıları aman ameliyat olma bebeğin ufak gibi şeyler söylerler kesinlikle dinleme eğer doktorun ameliyat önerdiyse hemen ol safra kanalına düşen taşın acısı yüz doğuma eşit vallahi abartmıyorum

1 Beğeni

O gün kimsenin iyi günü değilmiş sanırım :pleading_face: kimse ilgilenmedi bilgilendirmedi hepsi çayını kahvesini içip köşesine cekildi

1 Beğeni

Hamileyken plasentayla ilgili önüme hep bir çok video/ yazı çıktı. Doğrusu neyin ne olduğunu bilmiyordum. Bu konuda hiçbir inanışımız, geleneğimiz yok doğrusu ailemden alan hiçbir insan yok. Doğrusu bu bilgiler önüme çıkınca bende alayım diye düşünmedim bile ama niye bilmiyorum o an almak istediğimi söyledim ve inanır mısın ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim dahi yoktu​:joy: hatta ablam ve annemle buna çok güldük ne yapacaksın falan dediler :joy: şimdi küçük bir araştırma içindeyim. Toprağa gömen ve üstüne meyve veren bir ağaç diken aile görmüştüm. Hatta yabancı ülkelerde kurutup kapsül şeklinde içen veya smoothi yapıp içen veya pişirip yiyen kadınlar var onların inanışına göre de anneye faydası olduğu yönünde bunun gibi inanışlar var. Bakalım ne yapacağıma araştırmalarım sonucu karar vericem ama yemek içmek dışında bişey düşüncem​:joy: belkide sadece saklarım eğer ileride sağlık için bir faydası varsa

Doğrusu anlattığıniz şeyler beni çok korkuttu ama aynı zamanda cesarette verdi ve kesinlikle ameliyat olmayı düşünüyorum kırkımızın çıkmasını beklicem inşallah o güne kadar kanala düşmez. Şuan ilaç verdiler onları kullanırken bir yandan doktor ve hastane arayışına giricem ne kadar kısa zamanda olursam o kadar iyi dediğiniz gibi. Çok teşekkür ederim yorumunuz için ve çok geçmiş olsun​:pray:t2: Allah’ım kimsenin başına vermesin yaşatmasın.

1 Beğeni

Benim hastane işlerim maceralı geçer​:sweat_smile:bazıları bi kere ameliyat olur kurtulur ben hastalıkla dans ederim​:smile:söylediklerim seni korkutmasın zaten çoğu kadın bu durumu yaşıyor demek istediğim ne gerekiyorsa onu yap beklemek bu hastalığı tedavi etmiyor çok geçmiş olsun en kısa zamanda şifa bulursun inşallah​:cherry_blossom:bu evrede yumurta kızartma turşu şarküteri ürünleri lahana zerdaçal zencefil safra akışını hızlandıran yiyecekleri tüketme​:blush:

2 Beğeni

Tövbe estağfurullah ne yemesi… o da senin bir parçan Toprağa gömmen lazım

1 Beğeni

Dikkat edicem kesinlikle :pleading_face::sparkling_heart:

1 Beğeni

:rofl:ben yemem zaten öyle bir düşüncem asla yok ki zaten midem almaz :sweat_smile: yabancılarin yaptığını söyledim sadece. Ben ya saklarım ya da gömerim :sweat_smile:

1 Beğeni

Demek ki devlet hastanesi her yerde aynı okurken deli oldum hele o hastaneden çıkarken size laf söyleyen mala ne demeli şükür sonu ğüzel bitmiş işte bu yüzden özel hastaneyi tercih ediyorum. Hastalığın için geçmiş olsun​:bouquet: rabbim sabır versin :blush::smiling_face::face_holding_back_tears:

1 Beğeni