Demir hapı kullanımı 🌸 feramat

Merhaba çiçek anneler :hugs: Biz iki haftadır demir ve vitamin hapı kullanmaya başladık. Sabah aç karna troid hapı alıp 45 dakika bekleyip sonra demir ilacı atıp 1 saat beklemek kahvaltı için beni çok zorluyor. Ve kahvaltıda süt ürünleri tüketmemek gerektiğini söyledi doktorum. Ben maalesef peynir bağımlısıyım. Yaptığım kahvaltıdan iki haftadır tat almıyorum. Siz bu ilacı kullandınız mı? Bu süreçte ne yaptınız?

3 Likes

Ben demir ilacında ferro kullanıyorum. Belki size de faydası olur aç karınla yutmam gerekiyordu. Yemekten 2 saat sonra da yatabilirdim. Ben uyumadan önce demir ilacımı alıyordum. Böylece kafam rahat oluyordu.

2 Likes

Ben de yoğurt veya peynir yemedigim öğünlerden sonra ya da yemekten birkaç saat sonra aliyorum

2 Likes

Ben de gyno ferro sanol kullanıyorum demir ilacı ama sabah aç karnıma içtiğimde afedersiniz çıkardım midem kabul etmedi bende tekrar aynı sorunu yaşamamk için gece uyumadan alıyorum demir ilacımı kafam rahat en azından ve çıkmıo içimde kalıo​:sweat_smile: Tiroid ilacına bendr bu hafta başladım yemekten yarım saat önce alıyorjm yeterli oluyor

4 Likes

Eczacı sabahları mide bulantısı yapabileceğini, o yüzden akşam yatmadan alırsam daha iyi olacağını söyledi. İsterseniz akşam yatmadan da aç karnına alabilirsiniz ilacı. Ben henüz öyle bir yan etki görmediğim için sabahları almaya devam ediyorum. Bir de fikir olsun diye söylüyorum, ben sabah erken saate alarm kurdum, baş ucumda ilacım oluyor ilacı içip uyumaya devam ediyorum. Ben uyanana kadar 2 saat geçmiş oluyor, böylece kahvaltımı yaparken süt ürünleri demirin emilimini de engellememiş oluyor. Süt ürünleri ile demir ilacının arasında 2-3 saat zaman olmalı

3 Likes

Ben hiç bilmiyordum doktorum bu bilgiyi vermemişti ben aç karnına içip üzerine maksimum yarım saat sonra kahvaltı yapıyordum peynir falan da yiyorum :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:

2 Likes

Bana da başta Dr feramat yazdı bir aylık kullanımdan sonra kan verdim hiç bir yükselme olmadığı gibi üstüne birde hgb ve hct değerlerim yerlerde.Ferro sanol olarak değiştirdi.Kalsiyum ve demir aynı anda alınmıyor bu sadece ilaçlar için değil yemekler için de geçerli köfte ve ayran gibi.Ben sabah namazında içip yatıyordum kahvaltı saatine kadar 2 saatten çok daha uzun süre geçiyordu.Ama şimdi günde 2 defa almam gerekiyor ben de şuan bir türlü düzene sokamadım​:roll_eyes:

2 Likes

Hepinize çok teşekkür ederim kendi açımdan en uygunu ilacı gece kullanmak olacak. Bundan sonra uyumadan içer yatarım :face_with_hand_over_mouth: doktor kontrolünde ilacı da değiştirmeyi düşünüyorum ya etkilerini çok hissettiriyor. Benim için kafama takılan büyük bir mevzuyu. Çok teşekkür ederim hepinize :cherry_blossom:

1 Like

Bana ferroyu sabah akşam verdi kabızlıktan ölecektim söyledim teke düşürdü :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:

2 Likes

Yaaa en büyük korkum kabızlık benim kayısı tüketiyorum sürelikli sırf bu korkudan :face_with_hand_over_mouth:

1 Like

Benim süt ürünlerine intoleransım var tükettiğim gibi ishal oluyorum.34 yıllık ömrümde sadece 1 defa kabızlık yaşadığımı hatırlıyorum :face_with_hand_over_mouth:

2 Likes

Dun kan verdim yine surekli ilac kullaniyorum Ama faydasi yok cok 6.3 ustunde olmasini istiyoruz Dedi ebe seninki 5lerde dedi onun icin bir iki gunluk Ilaca devam et dedi serom seklinde vericez dedi. Serom birden yukseltir dedi ama devam arastiracaz dedi nicin yukselmedigini bakalim. Ama ilaci sut urunleriyle alma dedi c vitamini ile al Dedi.yemekten once ebem aradi simdi oyle soyledi.

2 Likes

Merhaba. Bende de troid var nasıl kullandınız acaba