Anlamı güzel islami kız isim önerisi

Kur’an’da geçen anlamı güzel bildiğiniz güzel kız isimleri varsa yazar mısınız?

1 Beğeni

Reyhan ismini çok seviyorum. Kızım olsaydı adını reyhan koyacaktım. Tesadüfen baktım kuranda geçiyormuş.

1 Beğeni

Evet reyhan ismi güzel ama çok bilindik. Daha farklı bir isim olsun istiyorum. Önerim için teşekkürler canım.

İnternetten de yazabilirsin kız ismi neydi hoşuna giden olursa koyarsın Kuran’da geçen kız isimleri diye anlamlarına da bakmanı tavsiye ederim

Ben kızıma HİRANUR isminj koyucam anlami çok hoşuma gitti @Melisa

Ahsen ismini çok beğeniyorum. Kur’an’da geçiyor. En güzel olan, çok güzel anlamına geliyor.

4 Beğeni

Asel cennetteki bal ırmağı demek.
Esila esen yel demek.
Elisa cennet kapısında bekleyen melek ama galiba bu isim Kuranda geçmiyordu.

1 Beğeni

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: 'Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın . Kuran’da gecmesine gerek yok canım anlamı güzel olsun yeterli .
Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)'ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

Örnek :Rasulullah (sav)‘ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: ‘Bunu kim sağacak?’ diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: ‘İsmin ne?’ diye sordu. Adam: ‘Mürre (acı)’ diyince ona ‘Otur’ dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: ‘Bunu kim sağacak?’ diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: ‘İsmin ne?’ diye sordu. Adam: ‘Harb’ diyince, ona da: ‘Otur’ dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?’ diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da ‘Ya’iş’ (yaşıyor) cevabını alınca ona ‘Sen sağ’ dedi.(2)

Rasulullah(sav)'ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır
Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra

Mahşerde her çocuk, konan ismiyle çağrılacaktır. Şayet çocuğun ismi kötü manaya gelen gayrimüslim ismi ise, mahşer halkı önünde isminden dolayı utanan çocuk,

‘Allah beni doğuştan Müslüman olarak dünyaya gönderdi, sen neden bana kötü manaya gelen ismi koydun?’ diye isim koyandan davacı olacaktır.

Biraz uzun oldu ama umarım yardımcı olur​:blush:

7 Beğeni

Asel; bal demek

3 Beğeni

Benimde Zehra ismi çok hoşuma gidiyor ama Kur’an- Kerim’de geçiyor mu bilmiyorum

1 Beğeni

Fatıma,Zehra , zeynep

1 Beğeni

İkra Nur, Zeynep İkra, Rabia Nur, Hira Nur :blush:

2 Beğeni

Zehra Fatima Zeynep Betül Ruqayya Zehra Nur Mələk Amina Ayşa

2 Beğeni

Asel : bal, cennetteki bal ırmağı demek.

2 Beğeni

Araçlar kısmından isim önerilerine baka bilirsiniz @Melisa anlamlarıda yazıyor orada.:orange_heart:

Sare, bade,buğlem

1 Beğeni

HİRANUR koydum kızımin ismi islami bir isim Anlamı Peygamberimizin ilk vahiy indiği dağ Anlamlı beni çok duygulandındırmıştı

1 Beğeni

Çok moda oldu ama full Asel ismi var

1 Beğeni

Cinsiyetimiz belli değil ama kızım olursa hifa ismini koymayı düşünüyorum, anlamı da sabreden ve Mekke’nin en güzel ve gösterişli yerinde sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yaşayan Müslüman kadın anlamına da gelir

Yeni gördüm ama bende kızım olursa Aybüke ve elif isimlerini istiyorum erkek Ömer ismini çok severim Aybüke Kuran’da geçmiyor galiba ama güzel yüzlü zeki anlayısli demek diye biliyorum