Parmaktan şeker ölçüm

Merhaba 7. Ayima girdim sayılır gebelik şekerim çıktı parmaktan sabah ogle aksam açlık ölçmem gerekiyordu ölçüyorum ama doktor bize yemekten su saat sonra falan demedi bende fiks 2 saat sonra falan parmaktan kan alıyorum bilgisi olan var mi dogru mu yapiyorum sabah hic bidey yemeden yapıyorum mesela dogru mudur bilgidi olan bilgi verirse cok sevinirim

Benimde gebelik şekerim var . Diyet ve insülin kullanıyorum. Açlık şekeri sabah kalktığınızda aç karna ölçüm yapıcaksınız. Yemeğe başlamadan ilk ağzınıza attığınız lokma kaçta ise tam 1 saat sonrası ölçüm yapıcaksınız. Gebelikte ölçüm bu şekilde. Normal şeker hastaları yemekten 2 saat sonra ölçüm yapıyor ama bizim bebekler etkilenmemesi için 1 saat sonra normal düzeyde olması bekleniyor.

2 Likes

Simdiye kadar hep yanlis olctum o zaman acaba bi sıkıntı olur mu hepte düşük çıkıyor yani bakin simdi ac karna yaptim 75 cikti tokken 90 95 86 falan çıkıyor

Bir saat sonra ki degeriniz yuksek cıkmıs. O yuzden bir saat sonra yapabilirsiniz dr veya sekreterine ulasma sansınız varsa sorun. Bende bugun basladım ölçmeye ama sadece tokluk istedi benden günde bir defa. Bazı drlar bir saat snra bazıları da iki saat sonra istiyor. 1.saatin sonunda ölçülen <140 olmalı2. saatin sonunda <120 olmalı

Örneğin sabah kahvaltısını 09.00 da yaptınız agzınıza attığınız ilk lokmadan itibaren bir saat sonra(10.00) test yapacaksınız yada iki saat snra

Bende seker intoleransı varmıs henuz yukleme yapılmadı sadece kandan aclık tokluk verdim. Dünde diyetisyene gittim dr onerdiği için. Sabah en gec 9 da kahvaltı yap dedi liste verdi iki saatte bir ara ogun olacak sekilde. Tatlı meyveler yasak. Ekmek yasak(tam bugday iki dilim olabilir) pirinç yasak tatlı vs hersey yasak yani. Tabi ben cok uyabilicegimi dusunmuyorum o ayrı

Birde yemegi en geç 20 dk da bitirmiş olmanız gerekiyor. Bittikten sonrada su dahi içmeyeceksiniz ölçüm zamanını bekleyeceksiniz

Bence siz en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenirsiniz. Doktorunuza nasıl ölçtüğünüzü ve doktor sizden nasıl ölçüm yapmanızı istiyor sorun . Ona göre doğru bilgi edinin.

1 Like