İstahsizlik

5 haftalık gebeyim. zorla yiyorum midemde hep yanma bulantı var . Sabah kahvaltı bide 3-4 gibi biseyler yiyorum bidaha ertesi güne kadar yanmadan bulantidan boğazımdan bişey geçmiyor bazen yediğimde geri çıkıyor. Canımda bişey çekmiyor çorba olsun yeter .Sorun olurmu diye korkuyorum

1 Like

MErhaba canım aramıza hoş geldin.

Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ve yanma yaygın sorunlardır ve birçok kadın bu dönemde zorlanır. Yediklerinizin az olması ve sık sık bulantı yaşamanız endişe verici olabilir, ancak bu durum çoğu zaman normaldir. Yine de, sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için bazı adımlar atabilirsiniz:

1. Küçük, Sık Öğünler: Midenizi rahatsız etmeyecek küçük ve sık öğünler yemeyi deneyin. Bu, mide asidinin azalmasına yardımcı olabilir ve bulantınızı hafifletebilir.
  2. Yavaş Yemek: Yavaş ve küçük lokmalar halinde yemek, sindiriminizi kolaylaştırabilir.
  3. Nane veya Zencefil: Nane veya zencefil, mide bulantısını hafifletmede etkili olabilir. Zencefil çayı veya naneli şekerler deneyebilirsiniz.
  4. B6 Vitamini: B6 vitamini takviyeleri, bulantıyı azaltmada yardımcı olabilir. Ancak, kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
  5. Bol Sıvı Tüketimi: Yeterince su içmek önemlidir. Ancak, büyük miktarda suyu bir kerede içmek yerine, gün boyu yudum yudum içmeyi deneyin.
  6. Rahatlatıcı Gıdalar: Mideyi rahatlatan gıdalar (tuzlu krakerler, sade ekmek, haşlanmış patates, pirinç gibi) bulantıyı hafifletebilir.
  7. Yatmadan Önce Atıştırmalık: Yatmadan önce küçük bir atıştırmalık yapmak mide asidinin azalmasına yardımcı olabilir.

Eğer bu yöntemler işe yaramazsa ve belirtileriniz devam ederse, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz, size uygun olan başka bir tedavi yöntemi önerebilir ve gerekli takviyeleri sağlayabilir. Sağlıklı bir gebelik için düzenli olarak doktor kontrolünde olmanız önemlidir. Ayrıca, yaşadığınız mide yanması ve bulantı için reçetesiz satılan antiasitler veya doktorunuzun önereceği ilaçlar da kullanılabilir.

Endişelerinizi hafifletmek için doktorunuzla bu durumu konuşmak ve onun önerilerini takip etmek en iyisidir. Sağlıklı ve huzurlu bir gebelik geçirmenizi dilerim.

@GüneşBulut2.y merhaba aramıza hoş geldiniz :hugs::bouquet: Gebelerin %70’e yakınında ilk üç ayda bulantı, iştahsızlık, kokulara hassasiyet, yorgunluk, uykusuzluk gibi değişiklikler olabilir. Şuan yaşadığınız durum normal endişe etmeyin ama Kan şekerinin düşmesi bulantıyı artıracağından aç kalmamaya dikkat edin. Sık sık, az az yiyin. Yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durun.:smiling_face:

Teşekkür ederim. Deniyorum bunları çokta araştırdım bebeğe bı zararı olurmu o yüzden tedirginim.