Genetikli tup bebek down

Kizlar genetikli tup bebek yaptirdik, 22 haftalik hamileyim ayrintili ultrasyonda riskli gordu doktor fetal dna nipt adi verilen genetik test yaptirin dedi Genetikli tup bebek yaptirip hamileyken tekrar bu testi yaptiran varmi yada riskli cikan

Genetikli t├╝p bebekte bu tarz riskleri ortadan kald─▒rmak i├žin yapilmiyor mu nas─▒l riskli g├Ârd├╝ ki acaba doktor

Kalbi delik birde bobrekte buyume var diye tekrar ge etik yaptirin dedi

T├╝p bebek yapt─▒rmak demek normal ├žocu─čumuz olacak anlam─▒na gelmiyor t├╝p bebek yapt─▒r─▒p da ├Âzel ├žocu─ču olan aileler var maalesef nift testi yapt─▒rm─▒┼č olsan da baz─▒ genetik rahats─▒zl─▒klar─▒ bulam─▒yorlar ├ž─▒km─▒yor ├ç├╝nk├╝ bu tarz testler 7 mb alt─▒ndaki silinmeleri benzeri rahats─▒zl─▒klar─▒ g├Âremiyor bulam─▒yor o sebeple en iyi en net ├ž├Âz├╝m amino sentezdir

Down sendromlu de─čildir cunku genetik taramal─▒ tup bebekte bak─▒lan en onemli genlerden biri bu. Kalp delik olmas─▒ bobrek buyumesi organ geli┼čimi ile ilgili. Bende ikinci tup bebek denememde ngs tarama yapt─▒rd─▒m embriyoma pozitif sonuc alm─▒┼čt─▒m ama bes haftal─▒k dusukle sonucland─▒.Genetik taramal─▒ oldu─ču i├žin kucag─▒ma alacag─▒ma dair inanc─▒m─▒z yuksekti o yuzden cok y─▒k─▒lm─▒st─▒kÔÇŽ Be┼činci denememde Baska bir drla yola devam ettim. Bu konuyu sordugumda bana soyle dedi. Bu genetik taramalarda belli basl─▒ hastal─▒klara bak─▒l─▒yor. (down gibi) Milyarlarca gen var hepsine bak─▒lmas─▒ mumkun de─čil. ├ťstelik bak─▒lsa bile yine bebegin sagl─▒kl─▒ olacag─▒n─▒ garanti edemez cunku anne karn─▒nda bebek her an geli┼čime devam ediyor bu esnada dna da k─▒r─▒lmalar hasarlar olabilir organ hasarlar─▒ olabilir biz bunu bilemeyiz dedi. O yuzden tarama yapt─▒rmadan transfere gittim bu sefer. Gecen hafta da detayl─▒ taramam vard─▒ perinatoloji uzman─▒ bana ikili uclu testlerin sadece tahmin verece─čini soyledi. Bende fetal dna nipt testi kesin sonuc veriyormus san─▒r─▒m ama onu yapt─▒rmad─▒m dedim. Hay─▒r o da kesin de─čil dedi en dogru sonucu amniyosentez verir dedi. Her hastam─▒za bunu bilgi olarak veriyoruz dedi. Cunku baz─▒ sendromlu bebekler ultrasonda hi├žbir bulgu vermeyebilirmi┼č normal gozukebilirmi┼č. Siz t├╝p bebek drunuzla da bir g├Âr├╝┼č├╝n bence.

1 Like

Bahar hanim doktorunuz ├žok guzel ve dogru anlatmi┼č

1 Like

Zaten d├╝┼č├╝k olunca genetik taramaya olan inanc─▒m tamamen bitmisti. Son denememde dr yapal─▒m dese bile ben kabul etmeyecektim. Tabi ┼čunu da ekledi e─čer yas─▒m +40 olsayd─▒ genetik tarama istiyormu┼č cunku yasla orant─▒l─▒ olarak yumurta kalitesi d├╝┼č├╝yor down sendromu riski art─▒yormus. Ben sadece sagl─▒k ocag─▒nda sma testi yapt─▒rd─▒m tedavimden once.

Rabbim sizede banada isteyen herkesede hayirli saglikli evlatlar versin tup bebek anneleri zaten yola yorgun basliyor birde bunlar daha cok yipratiyor

1 Like

Amin insallah, sizde ins iyi sonu├žlar al─▒rs─▒n─▒z. Bir arkada┼č─▒m─▒n bebeginin kalbinde cok ciddi s─▒k─▒nt─▒lar vard─▒ damarlar─▒n ters olmas─▒ vs bir s├╝r├╝ sey sonland─▒rmay─▒ onermislerdi ama kabul etmedi o bebek simdi 6 ya┼člar─▒na geldi cok da iyi masallah. Yenidoganken ameliyat oldu toplam da 6-7 kere buyuk ameliyat gecirdi hayata s─▒ms─▒k─▒ tutundu. Yani baz─▒ hastal─▒klar─▒n cozumu var bunu da dusunun tek cozum onlar─▒n sundugu de─čil. Rabbim selamete c─▒kars─▒n ins.