Gebelikte vitamin takviyesi

Arkadaşlar ilk 12 hafta folik asit kullandım ve sonra doktor bıraktırdı. Şuan 16 haftalık hamileyim henüz bir vitamin takviyesi kullanmadim. Doktora sorduğumda gerek olmadığını söyledi ama tanıdığım tüm gebeler vitamin kullanıyor. Kullanmamak da olağan bir durum mu acaba?

Aile hekiminize de bir danısın isterseniz. Gebelikte tum vitaminlere iki kat fazla ihtiyac oluyor. Bence kullanmak onemli, ozellikle de demir ilacları doguma kadar alınmalı. Benim drum 12.haftadan sonra multivitamin, d vit, ve demir haplarına baslattı. Ona ragmen demirim gecen ay dusuk cıktı dozumu artırdı. Anne de diş kaybı ve kemik erimesini önlemek içinde onemli.

1 Like

Kendiniz multivitamin kullanabilirsiniz arastirip da. D veya demir de onerilir ama multivitamin daha iyi bence iceriginde mineral omega vs olanlar

1 Like

Ben ilk hamileliğim doktor sadece ilk 3 ay sadece folik asit kullandırdı sonra başka ilaç vermedi bende garipsedim daha sonra doktor değiştirince başka doktor önce test yaptı demir ve vitaminlerime baktı ona göre yazdı verdi kullandım bencede bir aile hekimine danışın

1 Like

Aile hekimim, kadın doğum doktorumun yazacağını söylemişti ama her iki doktorla da tekrar konuşayım. Teşekkür ederim hepinize.:cherry_blossom:

1 Like