Gebelik şekeri

Kızlar merhaba​:cherry_blossom: Çatlak ödem bel ağrısı derken 25+5 te yaptığımız şeker yükleme testinde gebelik şekeri çıktı. İlk önce dahiliye sonra diyetisyene gittim. Bir diyet listesi verdi 1 hafta gözlem yapılacak kanda şeker için. Benimle aynı şeyi yaşayan var mı nelere dikkat ettiniz acaba

@diyabetli-hamileler seninle aynı durumu yaşayanlardan oluşan bir grup. Gördüklerinde yazacaklardır.

1 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun​:cherry_blossom:bende diyabetli bir anneyim diyet için şunu diyebilirim kesinlikle beyaz ekmek pirinç hamurişi tatlı hoşaf tüketme şekeri yüksek olan kavun karpuz üzüm gibi yeme yada tadımlık ye her öğününde yoğurt kefir ayran yemelisin çünkü süt ürünleri kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor sabahları bal pekmez çikolata vs yememelisin hazır meyvesuyu kola gibi içecekler de yasak canım mümkünse yürüyüş ve bol su içmelisin şimdilik aklıma gelen bunlardı:blush:

Canım peki senin şekerin kaç çıkmıştı. Birde bunlara dikkat ederek ilaç kullanmadan direk doğuma girebildin mi? Sezeryan mı oldun normal doğum mu :blush:

En son doğumumu 7 sene evvel yaptım şimdi tekrar hamileyim onda da gebelik şekerim vardı normal doğum yaptım şimdi bu gebeliğimde de şeker var daha önce de insülin kullanıyordum şimdi de kullanıyorum malesef tokluk şekerim 204 çıkmıştı insülin kullanmama rağmen 180 190 görüyorum bazen malum hamileyken hep diyet hali olmuyor arada bir kaçırıyorum geçen gün biraz karpuz geberiyordum​:sweat_smile:

Valla benim şekerim yüksek çıktı ben pek inanmadim işte normal hayatima devam ediyorum o kadar sekerli bı suydu ki butun kemiklerim gevsedi bayıldım resmen tabiki şekerim cikicak

Ne kaldiki herşeyi saydın kız ben bunları yemesem tak diye bayılırım acliktan zaten bebegim boyuna kafasina herseyine gore bı hafta ilerde kilosu zayıf bide ustune yemezsem gramda kalıcak cocuk

1 Beğeni

Benim aç 95 tok 140 çıktı doktor çok yuksek dedi sekerli çok tatlı iyen biri de değilim

Valla ben çok çektim bu gebelik şekerinden. Rabbim kimde varsa kolaylık versin benimki bi türlü düşmüyordu aç geziyordum günde 5 kere 16 ünite insülin vuruluyodum ona rağmen hep tokluğum 140-150 çıkıyodu. Rabbime şükürler olsun ki ne bende ne de bebekde doğum sonrası şeker kalmadı ama takip edilmesi gerekiyor. Hamilelikde iri bebek olma ihtimaliyle zayıf bebek olma ihtimali de vardı benim bebeğim gelişimiyordu şekerden dolayı. Çok zor önünü aldık. Tokluk şekeriz 130u geçmiyorsa sorun olmuyor. Sürekli takip etmeniz gerekiyor ama ihmal edilecek bişey değil rabbim olana kolaylık versin çoğu kişi sıkıntı yaşamıyor diyetle toparlıyor bünye meselesi heralde şuana kadar kime sorduysam diyetle önüne geçebildiğini söylemişdi umarım dikkat ederek şekerinizi kontrol altında tutarsınız

1 Beğeni

Senin şekerin yüksek değil tam sınırda zaten şekerden dolayı bebek irileşiyor bide saydıklarımı yesem sürekli bebek 7-8 kg doğar herhalde​:smiley: herhalde kızım sıkı diyetle bile 4 kiloya yakın doğdu şimdi eskisi kadar kısamıyorum kendimi ama elimden geldiğince dikkat ediyorum mesela çikolata ya bayılırım ama beş buçuk aydır kırıntısını bile yemedim bebeğim için mecbur katlanıcam artık o sağlıkla doğsunda​:blush:

E bu doktor dedi şekerij çok çok yüksek dedi acil dahiliyeye git dedi e.niye dedi üstelik tatlı yerken bı etki gormiyorum ben 4 kilo verdim bebek haftasına göre kilo değil gramdi bide

22 haftamdayım günde üç kere 8 doz vuruyorum sanırım doğuma kadar çok daha artacak mesela bu hafta aynı şekilde yememe rağmen yüksek çıkıyor kontrolüm var haftaya muhtemelen doz artışı yapacak doktor ne diyeyim çok zor ve yorucu bi süreç gebeliğin başka sıkıntıları yetmezmiş gibi sürekli günde 6 kere şeker ölçümü yapmak kendine iğne vurmak sürekli aç ve stresli gezmek çok yoruyor ama çok şükür Rabbime bizleri dermanı olmayan dertlerle sınamasın

Sınır 140 dır ne diyeceğimi bilemedim doktoru da kötülemek istemiyorum ama bu böyle yani 50 gr lık test yapıldı değil mi

Evet 50 likti benimki

Acil dahiliye ye gidecek bi durum yok canım şekerinde yok sınırdasın sadece ama ne olur ne olmaz tatlı işini abartma​:blush:bebeğe yarasın diye çok şekerli yememeye çalış sağlıklı beslenirsen doğuma kadar o kendini toparlar

Hiç abartmadim bı saat önce künefe yedim :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

E afiyet şifa olsun yiyosan da az ye bari​:smiling_face:

Teşekkür ederim canım valla takmiuorum yoksa hamilelik zehir olur bize

1 Beğeni

Benimde şekerim 260 çıktı ve bende pek inanmadım ama doktora iki kez gitim aynı şekilde farklı doktordu bana acil dahiliye git dedi ve ben gitmedim takmadım ve şuan randevu bulamıyorum ne yaziki doktor dedi doğumda bebeğin şeker hastalığı olur dedi korkutu beni :pensive:

Seni korkutmak istemem ama mutlaka dahiliye ye gitmen lazım şekerin bayağı yüksek çünkü