Gebe okulu

Merhaba anneler, devlet hastanelerinde ücretsiz gebe eğitimi veriyorlar diye biliyorum.
Siz gidiyor musunuz? Gitmeyi düşünüyor musunuz?

1 Like

Gebe okulları hakkında ne düşünüyorsunuz

Eskisehirli anneler burda mı

1 Like

Merhaba anneler,
Bu hafta randevuma gittigimde doktorum gebelik okuluna kayit olmami söyledi. Hastanemizdeki bir etkinlik gibi diyebilirim. Daha önce giden var mi? Tam olarak neler anlatılıyor nasil ilerliyor süreç?

1 Like

Ben gebe okuluna yazıldım. Hatta 4 mayısta başlıyor. Çok heyacanlıyım biri sorsa da anlatsam diye bekliyordum. Benim okulum
4 mayıs gebe yolcuğu konu başlığı ile başlıyor,
10 mayıs uzmanlar gelecek diyetisyen, fizyoterapist, psikolojik danışman
17 mayıs doğum hakkinda bilgi verecek
Sıradaki haftalarda bebek bakımı hakkında bilgi verecek
1 kez anneanne ve babaanneleri misafir edip onlara bilgi verecekler
1 kez eşimizi davet etip doğum esnasında eşle beraber yapılan hareketleri gösterecekler

Ben aslında bunların hepsini biliyorum. Hamile olmadan önce kesinlikle gebe okuluna yazılacağım diyordum. Gebe olursam yapılacaklar listesindeydi.

Eskişehir’de devlet hastanelerinde ücretsiz. İlk oraya başvurdum ama geri dönen olmayınca küsmüştüm. Doktorumun odasında yukarıdaki gebe okulu kartını görünce sağolsunlar ilgilendiler.
Yukarıda örnek video paylaştım

Eskişehirli hamişlerimiz varsa tepebaşında da gebe okulu varmış

@Funda @afrikanın_gelini54
eşli eğitime bugün katıldık.
Eşim için çok faydalı oldu.
Ebe reflü yatağı için masraf yapmayın yatağın altına battaniyeden eğim yapın reflü yatağı olsun hayatı basit yaşayın dedi.
Bizimkisi de hayati basit yaşıyacam moduna girdi :sweat_smile:

Baştan başlamam gerekirse,
Biz yine geç kaldık geldiğimizde kocalar olarak kenara çekilmeyin eşlere yardım olarak neler yapabileceğini saydı,
Eşler empati kursun diye göbeklerine ağırlık bağladılar. Sırayla tek tek oturup yerden bir şeyler aldılar. Kocam bu sıra benim taklidimi yaptı :sweat_smile:

Bakım egitimi verdi.
Bebek nasıl giydirilir,
Nasıl yıkanır nasıl silinir
Gazlı bebekte masaj teknikleri
Banyo sonrası masaj teknikleri.
İslak mendil zararları.
Kundak yapımı
Bebek bez değiştirme
Gaz çıkarma
Bebek nasıl tutulur
Konak durumunda neler yapılabilir

Bunları anlattılar

Bizim randevu vardı biraz erken çıktık. En son kadınlara emzirme hakkında bilgiler veriliyordu.

Hastanede Nst bağlanırken de bana hemşire eğitim veriyor.
Artık eğitile eğitile bir hal oldum

2 Likes

Maşallah ne güzel bir tecrübe oluyor eşinizle ikinize. Birlikte öğrenmeniz çok güzel. Reflü yatağı ben de öyle yapmayı düşünüyodum kendimce demekki mantıklıymış:smile:
Eşim şuan bile benden daha çok hamile bi nazlı bi nazlı sorma.
Eğitimlere gelince inşallah birlikte öğrenicez bazen instagramda karşıma çıkıyor atıyorum bu dediğin başlıklara da özellikle youtube videosundan falan bakıp birlikte öğrenicez diyr umuyorum​:smile:
Nst de bizim tek yaptığımız şey hemşireyle bebeği uyandırmaya çalışmak o eziyetimi bi görseniz​:smile:

2 Likes

Maşallah eşinizle çok güzel anılarınız olmuş taklit etmesine ayrı güldüm :rofl:

2 Likes

@duygugillerdenbiri gebe egitimi ile ilgili bilgi buldukça burda paylaştım belki ilginizi çekebilir

1 Like

Gebe okuluna gitmeyi düşünüyoruz, inceleyeyim postunuzu​:cherry_blossom: bizim hastanede şu anlık yokmuş, kayıt alıyorlarmış bilgilendirme için ama devlet hastanesinde varmış, orada 20+ hamileler için eğitim veriliyormuş. Ne kadar sürüyor eğitimler toplamda doğum iznine ayrıldıktan sonra geç kalmış olur muyuz acaba?

1 Like

Bizim egitim 1 ay kadar sürdü. Haftada bir gün gittik. Daha çok gebelerin musait olduğu anları önemsediler. Her ay doğumhane ziyareti yapıyorlar. Bu ziyarette musait olmazsan sıradakine katılma izni verdiler. 31. Haftada çalisma izni veriyorlar bebeğin erken gelmeyeceğinden eminsen gebelik izni aldığın döneme de kayıt olunabilir.
Gebelerin aynı haftalarda olmasını tercih ediyorlar bulunduğunuz il küçükse sınıf açılmasını beklerke stres olabilirsiniz
Ben iyi ki gebe okuluna gitmişim. Hamile arkadaşlarım oldu
Eskişehir şehir hastanesine iki kez ismimi yazdirdım geri donüs yapmadılar. Egitim veren tek yer varsa eğitim veren kişiyi sık boğaz yapmanızı öneririm

O zaman eşimle birlikte katılabileceğim süreç benim için daha iyi olur, ben kendi hastanemde olmasını istiyordum ancak devlet hastanesinde de varmış oralara sorar soruştururum o halde sonrasında. Seninle aynı şeyleri yaşayanlar gerçekten iyi geliyor insana, sonrasında da çocuklar oyun grubuna katılır birlikte :face_with_hand_over_mouth:

1 Like

Sizinle aynı ilde olmalıymısız çok güzel etkinliklerimiz olabilirdi.
Gecekten bekletileriniz çok güzel ben de aynısıni istiyorum :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Yaaa ne kadar güzel, ne kadar kıymetli bu düşünceniz​:heart_eyes: hayat bazen hiç beklenmedik şekilde gelişiyor, bakarsınız Tekirdağ’a taşınırsınız, bakarsınız biz Eskişehir’e taşınırız. Bazı şeyler kader gerçekten, keşke bir arada olabilseydik ama bazen dostlukların oluşması için fiziki yakınlığa bile gerek kalmıyor​:smiling_face_with_three_hearts::heart:

2 Likes

Tekirdağ’da akrabalarim var yolum düşerse size mutlaka yazarım :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Çok sevinirim :heart_eyes: benim de diploma almaya gitmem lazım Eskişehir’e ama gitmem gibi geliyor :joy: diplomayı kargolamalarını isterim​:joy:

2 Likes

@Betuesk Öğrendiklerinizi bizimle paylaşmak istermisiniz?:smiling_face: Mesela benim gebe okuluna gitmeğe şansım yok yatak istirahetindeyim diye.Sizlerin bilgisinden faydalanmak isterim.:pray:t4:

1 Like

Öyle tek bir iki bilgi yok aslında yoksa ben anlatmayı çok isterdim, neler hakkında bilgi aldık söyleyeyim sorunuz olursa o şekilde bilgi verelim çünkü çok fazla konu konuşuldu. İlk önce Kadın doğum doktoru gelip gebelik süreci hakkında genel bilgiler verdi, sonra ebe gelip doğumun nasıl gerçekleştiğini ve o ortamı anlattı, emzirme uzmanı bebeği nasıl emzirmemiz gerektiğini tutuş şekillerini vs anlattı aynı kişi bebek nasıl yıkanmalı onu anlattı, diyetisyen gelip beslenme düzenini anlattı, fizyoterapist gelip gebelik sürecinde egzersiz hareketlerini falan gösterdi, psikolog gelip hamilelik süreci ve sonrasındaki korkularımızı ve endişelerimiz hakkında bilgiler verdi, diş doktoru gelip hepimizin diş ve ağız kontrolünü yapıp ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilendirdi, pediatri doktoru gelip bebeğin doğumdan sonraki kontroller ve aşıları hakkında bilgi verdi. Ardından doğumhaneyi gezip o ortamı gördük, sınıfta minik oyunlar oynadık, hediyeler verildi ve katılım belgesi ve fotoğraf çekiminden sonra 2 günlük süreç bitmiş oldu. Bize çok fazla şey kattığını düşünüyorum. :smiling_face:

5 Likes

Çok geçmiş olsun​:two_hearts: doğuma ne kadar kaldı sizin? :hugs:

2 gün gittik, yaklaşık 4er saat sürdü her bir gün. Ve bir uzmanımız girdi diğeri çıktı şeklinde oldu, yani toplamda 8 saatin her dakikası dolu doluydu gerçekten. Buraya yaz yaz bitiremem :smiling_face: Ama aklınıza soru gelirse seve seve yanıtlarız :smiling_face: Ben mesela göğüs pompası olmadan en doğru şekilde el ile nasıl sağım yapılır çok merak ediyordum. Neden bilmiyorum ama en çok ilgimi çeken konulardan biri buydu :smile: Veya beslenme uzmanımız Ispanak ve Yoğurt bir arada tüketilmemeli. Ne ıspanaktaki Demirden ne de Yoğurttaki Kalsiyumdan faydalanamadığımızı söyledi. En sevdiğim şeylerden biridir Ispanak yemeğini yoğurtla karıştırıp yemek :see_no_evil: Bebeğimizi yıkarken en son başın yıkanması gerektiğini de bilmiyordum. Yeğenlerimi çok yıkadım, her zaman baş ve vücut aynı anda ıslatırdım ve sırt üstü yatarken dikkatlice dökerdim suyu. Ama ters çevirip arkadan dökmemizi söylediler. Benim aklıma gelen bir kaç şey bunlar. Senin en çok şaşırdığın bilgiler neydi? @İlknur ? :hugs::smiling_face_with_three_hearts:

3 Likes