Bebekte uyku düzensizliği ve uyku saatleri

Merhaba @tecrübeli-anneler
Benim ilk gebeliĝim. Bir çok anneden bebeğim sık sık uyanıyor diyor
Uyku düzensizliği durumunda neler yapılmalı
Her bebekte uyku düzensizliği olur mu
Şuan hamileyim önceden almam gereken bir tedbir vs var mı?
Uyku saatleri nasıl olmalı

Bu konuya şöyle değinmek istiyorum. Bebeklere uzun süreli uyku düzeni koymak zor. 5 yaşına kadar uyku saatleri değişebiliyor. Ben kızıma karnımdayken meditasyonla uyku düzeni sağlamıştım. Çok şaşırtıcı ki bebeğim doğduktan sonra bu düzenin devam ettiğini anladım. Bebeğim doğduğunda akşam 7 de uyuyup sabah 7 ye kadar hiç uyanmayan bir bebekti. Ben 2 saatte bir kalkıp emziriyordum ya da mama veriyordum. Sonradan mamaya geçmek zorunda kalmıştık biz. Kızım için ekstra uyku düzeni oluşturmama gerek kalmadı yani. Sabah 7 de uyanıyordu, 9 a kadar oyalıyordum, 9 da tekrar yatıyordu 1 saat kadar. Her iki saatte bir uyutuyordum ben. Yine akşamları 7 de yatıp sabaha kadar uyanmıyordu tabi. Mama saatlerinde mamasını yediriyordum, tekrar yatıyordu. 6. ayımıza kadar böyle devam etti. Sonra gündüz uykusu 2 ye düştü. Sabah 7 de uyanıyordu. 11 gibi uyutuyordum. Ben uyandıktan 4 saat sonraya kadar oyalıyordum. 2 saat kadar yatıyordu. 1 de uyanıyordu, 1 den 4 e kadar da oyalanıp 4 ye yatıyordu 1 saat. 5 ye uyanıp 7 ye kadar durup 7 de deliksiz uykuya geçiyordu. 1 yaşına kadar da böyle devam etti. 1 yaşından sonra akşam uykusu değişmedi, yine aynı saatte yatmaya devam etti fakat öğle uykusunu 1 e düşürdüm. Yine uyandıktan 4 saat sonra uyutuyordum, 2 saat kadar yatıyordu. Sonra akşam 7 ye kadar vakit geçiriyorduk. 2 yaşında akşam 7 de uyumamaya başladı. 1 saat uzattım ben de, akşamları 8 de uyutmaya başladım. Ama sabahları 6 da uyanmaya başladı bu sefer de. Gece deliksiz uyuduğu için bu düzende devam ettik. 3 yaşından sonra da akşamları 9 da yatıp sabahları 8 de kalkmaya başladı. Gündüz uykusu bir kere olmak şartıyla devam etti. Şu an 4 yaşında ve hala 9 da yatar, öğlen bir defa da öğle uykusuna yatar, sabah da 7 de kalkar. Bebeklerde diş çıkarma döneminde uyku düzenleri değişebilir, atak ya da yaş sendromu dönemlerinde uyku düzeni değişebilir. Ben kızım zaten bir düzen oluşturduğu için süreci kızıma bıraktım. Öğle uykusuna çok çok önem veren biri olduğum için hala öğle uykusuna yatar kızım. Bence sizler de başta bu süreci çocuğunuza bırakın, bakarsınız çok düzensiz devam ediyorsa müdahale edip düzen kurabilirsiniz :blush:

1 Like

Teşekkür ederim. Tekmelerinin saatlerine bakıyorum. Saatleri bile düzenli.
Her sabah 7-8 gibi hareketlerini hissetmeye başlıyorum.
Demek ki doğduğunda da bu saatlerde uyanık olacak diye tahminlerde bulunuyorum.
Bakalım benim tecrübem nasıl olacak :woman_shrugging:t2::innocent:

1 Like

Genelde düzenleri oluyor zaten :blush: Doğsun da sen de tecrübe edersin zaten canım :smile:

1 Like

Her anne bebegi farklidir,onuncin bu sorunun cevabı bebeğin dogdugunda sende olacak.cunki her kesin bebeği farklı .farklı uyuma saatı var.mesela ablam uyku düzenine sokamadı.bebekleri gün içinde uyuyup taki 3 yaşa kadar.gunduzler yatip aksamlar saat 3 de falan uyumuyordu ablamın siniri bozuluyordu.aslina bu anneye ilgili bebeği ne kadar aman uyudum ben dinleneyim diyen anne çok biliyoruz zaten.
Oyle diye diye bebeği gündüzlər uyuturlar.bebek gec uyanir.annede kiyamaz uyandirmaga tabi.uyur uyur gece utanır .tabi geceyide artık uyumaz.nedeki uyutmaz.
Annemle ilgili durum bu anne bebeğim bira şüyüdün ben dinleneyim dememeli beebkkendi istegiyle uyuyup kalkarsa uyku duzeni jurnal kolaylasir.ve anne çalışmalı ki uyuma saatı ne kadar bebekle gulsun eglensin bebekden aglamadın aglayimca çünki direk mama veriliyor bebekden uykuya daliyor.
Bebeklerinize ne kadar vakit gecirirsek okadar düzen sağlayan biliriz bebekleribize.benim hayat təcrübəm bu bununla ilgili.